Krzysiek6677 - 2014-01-12 15:18:23

Jak każdy wie w naszych  akwariach zachodzą różnego rodzaju procesy chemiczne.
Denitryfikacja jak i nitryfikacja są częściami obiegu azotu w przyrodzie i właśnie temu
zostanie poświęcony ten temat.

Bakterie nitryfikacyjne:
Są to bakterie tlenowe, które uczestniczą w cyklu azotowym rozkładając amoniak. Z dwutlenku węgla bakterie wykorzystują węgiel do budowy węglowodanów i szkieletu białkowego w komórkach (obecność węglanów i innych związków mineralnych wpływa dodatnio na szybkość procesu nitryfikacji).

Proces nitryfikacji:
W wyniku rozkładu substancji organicznych powstaje amoniak, rozkładany przez bakterie do azotynów, które z kolei rozkładane są  do azotanów. Azotany wykorzystywane są przez rośliny jako pokarm, lub utleniane w procesie denitryfikacji.
W procesie nitryfikacji biorą udział bakterie z rodzaju Nitrosomonas i Nitrobackter.  Bakterie te potrzebują do życia tlenu.
W małym ekosystemie, jakim jest akwarium,musi prawidłowo funkcjonować cykl azotowy, aby jego mieszkańcy cieszyli się czystą biologicznie wodą, wolną od związków przemiany materii.
Bakterie nitryfikacyjne zamieszkują głównie wkłady filtracyjne. Stały przepływ wody dostarczający tlenu oraz zacienienie im sprzyja.
Bakterii nitryfikacyjne lubią także zamieszkiwać podłoże w akwarium, w mniejszych ilościach znajdują się także na elementach wystroju akwarium, szybach i roślinach.


Informacje zaczerpnięte z wikipedii oraz z własnej wiedzy.


Mam nadzieję, że ktoś z was opisze denitryfikacje oraz napisze coś o azocie, azotanach i amoniaku.

www.frag-cs.pun.pl www.simtractorversions.pun.pl www.life-of-shinobi.pun.pl www.mpo.pun.pl www.psarskieszczury.pun.pl