Forum akwarystyczne Skalar

Forum akwarystyczne Skalar. Miłego zwiedzania! :)


  • Index
  •  » Ryby
  •  » Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi)

#1 2014-04-17 20:01:17

piczu14

Moderator

Zarejestrowany: 2013-12-31
Posty: 177
Punktów :   

Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi)


1. Paracheirodon Axelrodi   Neon czerwony, Neon Axelroda
http://www.akwariowerybki.strefa.pl/atlas_ryb/akwariowe_ryby/neon_czerwony.jpg

Jak uda mi się zrobić, to wrzucę zdjęcie swojej ławicy.

2. Wygląd zewnętrzny:
Niewielka, bo dorastająca do 5cm ryba z rodziny kąsaczowatych. Jest gatunkiem typowo ławicowym. Jej ubarwienie i jaskrawo odbijający światło pas przyciąga uwagę wielu akwarystów, szczególnie tych młodszych. Neon czerwony posiada wcześniej wymieniony, jasnoniebieski pas biegnący od głowy, wzdłuż ciałą do płetwy ogonowej, a pod nim biegnący od głowy do ogona pas koloru czerwonego. Barwy te pomagają rybom w ich naturalnym biotopie czarnych wód odnajdywać się wzajemnie.

3. Usposobienie:
Niewielka, towarzyska i spokojna rybka. Należy trzymać je w możliwie jak największych ławicach, bo wtedy dajlepiej oddają swoje uroki i pokazują naturalne zachowania. Bez problemu można trzymać ją z innymi mniejszymi rybami, jak np. kiryski czy pielęgniczki, a także zbrojnikami, czy dyskowcami. Chodzą różne teorie na temat trzymania neonów ze skalarami, aczkolwiek u mnie pływają z P. Scalare "Altum Peru" i do tej pory obyło się bez ofiar. Odnośnie moich doświadczeń i obserwacji to pływają w swoim biotopie, czyli BW. Po wprowadzeniu do zbiornika przez okres ok. 3 tygodni chowały się w tylnej części zbiornika. Wypływały kiedy w pokoju był spokój, ale jakikolwiek ruch znowu je płoszył. Teraz śmiało eksplorują akwarium unikając tylko bezpośredniego kontaktu ze skalarami.

4. Występowanie:
Ryba pochodzi jak już wspomniałem z czarnych wód w Ameryce Południowej, a konkretnie głównie w rzekach Rio Negro i Rio Orinoco. Jej siedlisko to małe, leśne potoki z wolno płynącą wodą.

5. Dymorfizm płciowy:
Samica jest bardziej okrągła niż samiec. Rozmnażanie jest jednak bardzo trudne i mozliwe tylko w wodzie bardzo czystej, kwaśnej i o zerowych twardościach.

6. Odżywianie:
Ryba wszystkożerna, w naturze zjada owady, owoce oraz glony. W moim akwarium karmie je suszoną rozwielitką, wszelkimi płatkami i granulatami zwierzęcymi i roślinnymi, mrożonkami zwierząt zimnokrwistych, nie gardzą też brokułami dla L-ek.

7. Akwarium:
Przyjmuje się, że akwarium powinno być min. 70l, a trzymana w stadkach nie mniejszych niż 10 osobników. Gęsto zarośnięte, żeby ryby miały schronienie, dno ciemne i niezbyt mocne oświetlenie. W naturza, tak jak i u mnie w akwarium Ryby pływają w wodzie o kolorze herbacianym, twardościach TWO 3 i TWW1,5, pH 6,5. Wystrój stanowią gałęzie i korzenie, a dno to piasek kwarcowy z warstwą liści dębu , patyczków i szyszek olchy.

Offline

 
  • Index
  •  » Ryby
  •  » Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.zarzadzaniepolsl.pun.pl www.wwyracers.pun.pl www.git-ludzie.pun.pl www.stk.pun.pl www.fairytail-pbf.pun.pl