Forum akwarystyczne Skalar

Forum akwarystyczne Skalar. Miłego zwiedzania! :)


#1 2014-01-12 15:18:23

 Krzysiek6677

Administrator

Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2013-11-17
Posty: 132
Punktów :   

Nitryfikacja i denitryfikacja

Jak każdy wie w naszych  akwariach zachodzą różnego rodzaju procesy chemiczne.
Denitryfikacja jak i nitryfikacja są częściami obiegu azotu w przyrodzie i właśnie temu
zostanie poświęcony ten temat.

Bakterie nitryfikacyjne:
Są to bakterie tlenowe, które uczestniczą w cyklu azotowym rozkładając amoniak. Z dwutlenku węgla bakterie wykorzystują węgiel do budowy węglowodanów i szkieletu białkowego w komórkach (obecność węglanów i innych związków mineralnych wpływa dodatnio na szybkość procesu nitryfikacji).

Proces nitryfikacji:
W wyniku rozkładu substancji organicznych powstaje amoniak, rozkładany przez bakterie do azotynów, które z kolei rozkładane są  do azotanów. Azotany wykorzystywane są przez rośliny jako pokarm, lub utleniane w procesie denitryfikacji.
W procesie nitryfikacji biorą udział bakterie z rodzaju Nitrosomonas i Nitrobackter.  Bakterie te potrzebują do życia tlenu.
W małym ekosystemie, jakim jest akwarium,musi prawidłowo funkcjonować cykl azotowy, aby jego mieszkańcy cieszyli się czystą biologicznie wodą, wolną od związków przemiany materii.
Bakterie nitryfikacyjne zamieszkują głównie wkłady filtracyjne. Stały przepływ wody dostarczający tlenu oraz zacienienie im sprzyja.
Bakterii nitryfikacyjne lubią także zamieszkiwać podłoże w akwarium, w mniejszych ilościach znajdują się także na elementach wystroju akwarium, szybach i roślinach.


Informacje zaczerpnięte z wikipedii oraz z własnej wiedzy.


Mam nadzieję, że ktoś z was opisze denitryfikacje oraz napisze coś o azocie, azotanach i amoniaku.

Offline

 

#2 2014-01-12 20:35:54

piczu14

Moderator

Zarejestrowany: 2013-12-31
Posty: 177
Punktów :   

Re: Nitryfikacja i denitryfikacja

Pozwolę sobie rozwinąć nieco artykuł

Azot jest jednym z podstawowych pierwiastków budujących wszystkie żywe organizmy. Wchodzi w skład białek budulcowych, a u roślin także chlorofilu. Jego obecność jest niezbędna do życia, co postaram się opisać na przykładzie roślin.
Rośliny pochłaniają azot ze związków rozpuszczonych w wodzie lub z podłoża poprzez korzenie. Najlepiej przyswajalną formą tego pierwiastka są azotany(V), lecz skąd one się biorą? Otóż z pomocą przychodzi nam obieg azotu i cykl azotowy. Odchody zwierząt, niezjedzone resztki pokarmu, butwiejące drewno, gnijące części roślin rozkładając się uwalniają do wody amoniak, bardzo toksyczny związek. Jest on utleniany przez bakterie z rodzaju Nitromonas do jonów azotanowych (III), według dawnego nazewnictwa azotynowych, które są równie toksyczne jak amoniak. Te z kolei stanowią źródło pożywienia dla bakterii z rodzaju Nitrobacter, które przetwarzają go na azotany (V), które w odpowiednio małych stężeniach nie są toksyczne i stanowią główny składnik pokarmowy roślin. Zatem bardzo ważne jest, aby przed wpuszczeniem zwierząt do akwarium poczekać do zakończenia cyklu azotowego, ponieważ w przeciwnym razie może skutkować to zatruciem obsady.
Sam cykl azotowy przebiega następująco:

2NH3 + 3O2 → 2HNO2 + 2H2O + energia

2HNO2 + O2 → 2HNO3 + energia

W środowisku, gdzie pH wynosi powyżej 7, jony azotanowe mogą przechodzić w jony amonowe NH4+, które są gorzej przyswajalne przez rośliny i mogą być przyczyną znacznego wzrostu glonów.


Proces denitryfikacji przeprowadzają BEZTLENOWE bakterie denitryfikacyjne. Nie są to jednak bakterie pożyteczne z punktu widzenia akwarysty, bynajmniej hodującego rośliny, ponieważ organizmy te redukują azotany do azotu atmosferycznego, którego rośliny nie mogą wykorzystać (wyjątkiem są tu bakterie fotosyntezujące - sinice), co prowadzi do wyjaławiania wody w akwarium i pozbywania się substancji odżywczych dla roślin.



Jak mi sie coś przypomni, to dopiszę.

Ostatnio edytowany przez piczu14 (2014-01-12 20:36:56)

Offline

 

#3 2021-03-04 13:37:18

kompot66

Użytkownik

Zarejestrowany: 2020-05-04
Posty: 16
Punktów :   

Re: Nitryfikacja i denitryfikacja

W gruncie rzeczy dlatego tak ważna może być suplementacja wody, zarówno bakteriami, jak i pierwiastkami. Ja przez jakiś czas stosowałem na przykład ten preparat https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/ … kiego-2535 i byłem bardzo zadowolony z efektu, jaki oferował. Nie spodziewałem się kiedyś, że w prowadzeniu akwarium zamieszane jest tyle chemii, ale na końcu to całkiem spoko zabawa (oczywiście, jak rezultaty są pozytywne).

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.immortalsi.pun.pl www.animenarutogame.pun.pl www.flirciarze.pun.pl www.proshootersclan.pun.pl www.wwsis.pun.pl