Forum akwarystyczne Skalar

Forum akwarystyczne Skalar. Miłego zwiedzania! :)


#1 2014-03-10 18:50:19

piczu14

Moderator

Zarejestrowany: 2013-12-31
Posty: 177
Punktów :   

Czym karmicie swoje ryby

Dla naszych podopiecznych do prawidłowego rozwoju potrzebna jest odpowiednio dobrana i zróżnicowana dieta. Jedne gatunki wymagają typowo roślinnej diety, inne mięsnej a kolejne są typowymi wszystkożercami. Chciał bym, abyście opisywali tu swoje doświadczenia w karmieniu ryb, jakie gatunki karmicie, czym, ile razy dziennie, w jakich ilościach, a także jak ryby szybko rosną, czy przystępują do tarła, czy wpływa to na ich ubarwienie itd. Myślę, że ten temat pozwoli wymieniać się doświadczeniami bardziej doświadczonym akwarystom, a także zbierać i pomagać rozwijać się tym, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w akwarystyce.

Offline

 

#2 2014-03-10 22:51:31

 Norbert

Użytkownik

status norbi100@jabber.org
8218294
Call me!
Skąd: USA
Zarejestrowany: 2013-11-17
Posty: 50

Re: Czym karmicie swoje ryby

Oooo, temat szeroki jak rzeka. Powiem tak w skrócie - ryby dorosłe karmione 2 x dziennie najróżniejszymi pokarmami zaczynając od mrożonek kończąc na płatkach/granulkach. Jedna generalna zasada - ryby mają zjeść pokarm w ciągu max. 10 min. aby nie zalegał na dnie zbiornika nawet pomimo tego że mam Pandy i Otoski. Co jakiś czas głodówka, nie ma ustalonego terminu ale najczęściej robię tak że powiedzmy w sobotę ryby dostają mrożonki ( blood worms co jest odpowiednikiem ochotki ) a ponieważ jest to pokarm który otłuszcza ryby więc następny dzień to głodówka co wydaje się logiczne. Nie zauważyłem żadnych problemów z rybami, rosną i mają się dobrze. A z maluchami jak z maluchami, karmione w zależności od wielkości/wieku. Im ryba mniejsza tym więcej wymaga uwagi i poświęconego czasu - zupełnie jak z dzieckiem. Najmniejsze karmione 3-5 razy dziennie pokarmem Hikari First Bites. A większe dostają płatki, drobno zmielone granulki, suszoną dafnię i mrożonki. Tak się składa że głównie zajmuję się skalarami więc z czystym sumieniem mogę polecić taki sposób karmienia.

Offline

 

#3 2014-04-14 20:51:25

piczu14

Moderator

Zarejestrowany: 2013-12-31
Posty: 177
Punktów :   

Re: Czym karmicie swoje ryby

Trochę pokarmiłem to napiszę i ja.

Zacznijmy może od obsady:

- P. Scalare "Altum Peru" 3szt
- L104 2szt
- Neon czerwony 20szt
- Pstrążenica marmurkowa 5szt (od dzisiaj 4 )
- Kirysek Sterby 8szt.


No i czym karmię swoich pupili? Ze względu na mój tryb życia mam możliwość w większości, oprócz sobót karmić je raz dziennie. Niedziela to oczywiście głodówka.
Jako podstawowy pokarm podaję Tropicaj 8 Mix  SUPERVIT. Wrzucam go co 2-3 dni, czasem rzadziej, ale ryby rzucają się na niego jak szalone, z wyjątkiem płochliwych L-ek.
Kolejnym pokarmem jest D-ALLIO PLUS Tropical. Karmię nim regularnie na przemian z innymi pokarmami, a reakcja jest podobna jak wyżej, z tą różnicą, że raczej nie najedzą się nim pstrążenice, bo jest w postaci granulatu, który nie utrzymuje się na powierzchni. Jednak korzystaj na tym żarłoczne kiryski.
Dla w/w pstrążenic podaję suszoną rozwielitkę oraz Chilid  Omnivore firmy Tropical. Nie zauważyłem niechęci do tych pokarmów, a nawet wręcz przeciwnie, bardzo się nimi zajadają.
Z suchych podaję też co 3-4 dni płatki roślinne Tropical z dużą zawartością spiruliny, oraz ten sam produkt tylko o mniejszej zawartości spiruliny, a także w postaci tonących chipsów. Wsuwają równie dobrze jak mięsne żarełko, także skalary. Czasem podam rybom roślinne tabletki do przyklejania na szybę Dajana. Ogólnie próbują skubać, jednak szału nie ma. Nie polecam tego produktu, ponieważ tabletki są bardzo miękkie i w wodzie szybko się rozpadają.

Teraz przejdę to stricte pokarmów zwierzęcych, a konkretnie mrożonek.
Staram się dośc często nimi karmić ze względu na mięsożerne skalary, a konkretnie są to: wodzeń, rozwielitka, solowiec, czerwony plankton, mięso małży i ryb, ikra i coś tam jeszcze. Z wymienionych bardzo chętnie jedzą wszystko, szczególnie wodzenia. Zbytnio nie sprawdza się jedyne czerowny plankton, który po rozmrożeniu i wrzuceniu do wody rozpada się na drobne cząsteczki, którymi ryby nie są zaineresowane, a woda robi się mętna.


Specjalnie dla L-ek podaję mrożone warzywka (w oczekiwaniu na lato, kiedy będe je karmił świerzonkami z ogródka). Z tego co zauważyłem cichaczem, najchętniej jedzą brokuły, a potem marchewkę i szpinak. Jak wspomniałem, bliżej lata będę tworzył specjalnie dla nich miksy warzywne wiązane żelatyną, żeby kawałki brokuła i szpinaka nie rozwalały się po akwarium i dały komfortowo konsumować.

Offline

 

#4 2015-02-18 12:03:10

piczu14

Moderator

Zarejestrowany: 2013-12-31
Posty: 177
Punktów :   

Re: Czym karmicie swoje ryby

Kolejne pokarmy, kolejne testy i obserwacje.
Tym razem pod lupę poszło kilka pokarmów suchych.

Tropical Vitabin (pokarm w tabletkach pełnoporcjowy):
Przyklejany do szyby, zauważyłem, że dosyć szybko się rozkłada i wydziela pyłek, co bardzo pobudza neony do pobierania pokarmu. Pod tabletką szaleją też kiryski.  Skalary je jedzą, ale nie jest to amok żerowania.

Tropical Vitabin (tabletki roślinne):
Podaję je jako uzupełnienie diety w pokarmy roślinne, rybki chętnie ją pobierają, lecz nie jest to taki szał jak w przypadku pokarmu pełnoporcjowego.
Warto też dodać, ze tabletki rozpadają się o wiele wolniej niż opisane wyżej.

Tetra TetraMin:
Płatkowany pokarm pełnoporcjowy, stosowany przeze mnie jako Pokarm podstawowy na przemian z Vitabin i Supervit Tropicala.
Podaję go od niedawna, ale mogę stwierdzić, że jest bardzo chętnie pobierany przez ryby, a płatki bardzo powoli rozpadają się w wodzie, w zasadzie wszystkie są zjedzone zanim da się zauważyć objawy rozpadania.

CDN.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.fcpolskichsiatkarzy.pun.pl www.skalna-jaskowicka.pun.pl www.pawn.pun.pl www.shinobiwalka.pun.pl www.zieloneoczy.pun.pl